Volejbola svētki latviešiem turpināsies Ostravā

Piecās spēlēs Tallinā Latvijas vīriešu volejbola izlase izcīnīja vienu uzvaru, taču ar to pietika, lai iekļūtu Eiropas čempionāta labāko sešpadsmitniekā. Konkurencē ar olimpisko čempioni Franciju, titulēto Vāciju, grupas turnīra saimnieci Igauniju, kā arī Horvātiju un Slovākiju tika izcīnīta ceturtā vieta, bet astotdaļfinālā svētdien latviešus gaida spēkošanās ar vienu no turnīra favorītēm – B grupas uzvarētāju Itāliju.

Latvijas volejbolisti Eiropas čempionāta finālturnīrā atgriezās pēc 26 gadu pārtraukuma. Līdz šim vienīgajā mēģinājumā 1995. gadā uz slavenā Radiotehniķa kluba bāzes veidotā komanda starp kontinenta divpadsmit spēcīgākajām komandām palika bez uzvaras. Toreiz potenciāls bija krietni lielāks, jo komandā bija vairāki Eiropas augstākajā līmenī sevi jau apliecinājuši sportisti, taču valsts volejbola vadības atbalsta trūkuma dēļ pajuka gatavošanās posms, turklāt pēdējā pārbaudes spēlē traumu guva komandas spožākā zvaigzne bloķētājs Raimonds Vilde. Mūsdienās volejbolistiem gatavošanās finālturnīram bija pavisam citā līmenī. Treniņos pavadīta teju visa vasara, valstsvienības tuvākās rezerves jau pavasarī izgāja ugunskristības Eiropas zelta līgā, pamatkomandai spēkus bija iespēja pārbaudīt augsta līmeņa pārbaudes spēlēs pret Somijas, Grieķijas un Čehijas izlasēm. Dodoties uz Tallinu mūsu volejbolistu izredzes izkļūt no grupas tika vērtētas piesardzīgi, taču komanda bija pārliecināta, ka var pārsteigt konkurentus. “Ja tiksim tālāk, tas nebūs nekāds brīnums. Bet tā nebūs arī īpaša izgāšanās, ja tomēr neizkļūsim no grupas,” noskaņojumu komandā vēl pirms došanās ceļā kodolīgi raksturoja treneris igaunis Avo Kēls. Liels uzsvars tika likts uz turnīra pirmajām trīs spēlēm pret nomināli spēkos līdzīgākajiem pretiniekiem, jo Francijas un Vācijas komandas tika uzskatītas par grupas galvenajām favorītēm, ko tās vēlāk arī apliecināja. Tai pat laikā turnīra atklāšanas spēlē četros setos izcīnītā uzvara pār laukuma saimnieci Igauniju bija pārsteigums, jo lielākas cerības tika saistītas ar spēlēm pret Horvātiju un Slovākiju. “Kādu daļu no saviem sapņiem šajā finālturnīrā piepildījām jau pirmajā spēlē,” aizkustināts par panākumu pret savas dzimtenes komandu bija treneris Kēls. Tieši viņš savulaik duetā ar Latvijas volejbola speciālistu Borisu Kolčinu aizveda Igaunijas valstsvienību uz tās pirmajiem Eiropas čempionāta finālturnīriem, tomēr vēlāk ziemeļu kaimiņu izlasē priekšroka tika dota ārvalstu treneriem.

Panākums pret Igauniju latviešiem izrādījās vienīgais grupas turnīrā Tallinā, taču svarīgi bija arī nākamajās spēlēs izcīnītie punkti pret Horvātiju un Slovākiju. Šīs spēles gan noslēdzās uz vilšanās nots, jo abās Latvijas komanda bija vadībā ar 2-1, tomēr izšķirošo pārsvaru iegūt nespēja. Par zaudējumu piecos setos katrā spēlē tika nopelnīts pa punktam, kas deva priekšrocības turnīra tabulā vienādu uzvaru gadījumā ar konkurentiem, tomēr pamatīgi sarežģīja izredzes izkļūt no grupas - bija jācer uz virkni labvēlīgām apstākļu sakritībām pārējo komandu spēlēs. Volejbola dievi Igaunijas galvaspilsētā pagājušajā nedēļā bija Latvijas komandas krāsās, jo diviem no tiešajiem konkurentiem, Igaunijai un Slovākijai, tā arī neizdevās izcīnīt savu otro uzvaru, lai apsteigtu mūsu komandu turnīra tabulā. Vislielākais paldies jāsaka Horvātijai, kas paveica nelielu varoņdarbu, atspēlējot divu setu deficītu un uzvarot igauņus, bet jau nākamās dienas agrajā spēlē vēlreiz atspēlējās un pārspēja Slovākiju. Šīs divas spēles lielā mērā arī izšķīra to, ka Latvijas izlase nosargāja ceturto pozīciju grupā un kā pēdējā sasniedza izslēgšanas turnīru. Latvijas volejbolisti Tallinā ar 3-1 (25:23, 25:22, 16:25, 25:21) uzvarēja Igauniju, ar 2-3 (30:28, 20:25, 25:23, 29:31, 11:15) zaudēja Horvātijai, ar 2-3 (18:25, 25:23, 25:13, 19:25, 7:15) piekāpās Slovākijai, ar 1-3 (22:25, 19:25, 27:25, 17:25) zaudēja Vācijai un grupas turnīru pabeidza ar 0-3 (18:25, 14:25, 17:25) sakāvi pret Franciju. “Pēdējā spēle bija ļoti laba, lai novērtētu, kā izskatās čempioni, un kā – mēs,” Kēls neslēpj, ka līdz Eiropas augstākajam līmenim mūsu komandai vēl tāls ceļš ejams. Spēlēs pret favorītiem daudz iespēju sevi pierādīt tika dots gados jaunajiem Latvijas volejbola talantiem, tostarp vēl tikai astoņpadsmit un deviņpadsmit gadus vecajiem Gustavam

Freimanim un Kristeram Dardzānam. Abi šovasar parakstīja līgumu klubiem no Itālijas A1 sērijas, kas tiek uzskatīta par vienu no spēcīgākajām pasaulē. Tieši pret Itālijas komandu mūsu valstsvienība turpinās izbaudīt volejbola svētkus Eiropas čempionāta astotdaļfinālā. Šī spēle svētdien notiks jau Čehijas pilsētā Ostravā, kas uzņem daļu finālturnīra. Tieši Ostravā grupas turnīru aizvadīja itālieši, kuri B grupā uzvarēja visās piecās spēlēs pret Slovēniju, Bulgāriju, Čehiju, Baltkrieviju un Melnkalni.

0
Dalījušies