Klijstersas “trešā karjera” pagaidām bez uzvarām

Savā otrajā atgriešanās mēģinājumā profesionālajā tenisā piekto zaudējumu pēc kārtas piedzīvoja bijusī pasaules pirmā rakete Kima Klijstersa. Beļģijas tenisa zvaigznei savulaik pēc bērna piedzimšanas izdevās izcila karjeras atsākšana, ko vainagoja trīs prestižās Grand Slam sērijas tituli, tomēr pēc vēl vienas vairāk nekā septiņu gadu pauzes viņai 38 gadu vecumā pagaidām nav izdevies tikt pie uzvaras kortā. Pēdējā neveiksme piedzīvota šonedēļ Indianvelsas turnīra pirmajā kārtā pret čehieti Katrīnu Siņakovu (1-6, 6-2, 2-6).


Klijstersa sevi tenisā spilgti pieteica jau 14 gadu vecumā, bet jau gadu vēlāk izcīnīja savus pirmos titulus. Sešpadsmit gadu vecumā beļģiete Vimbldonā kļuva par jaunāko Grand Slam kvalifikācijas dalībnieci, taču sasniedza pamatturnīru un vēlāk arī astotdaļfinālu. Jau drīz pēc tam sekoja pirmie Grand Slam turnīru fināli, Pasaules tūres čempiones tituls, bet 2003. gadā Klijstersa vienlaikus bija pasaules ranga līdere kā vienspēlēs, tā dubultspēlēs. Par spīti vairākiem savainojumiem, viņai 2005. gadā izdevās izcīnīt savu pirmo Grand Slam titulu vienspēlēs. Diemžēl savainojumi arvien biežāk lika par sevi manīt, tādēļ 2007. gadā 23 gadu vecumā Klijstersa paziņoja par karjeras beigām. Divu gadu prombūtnē Kima laida pasaulē meitiņu, bet vēlāk piedalījās vairākās paraugspēlēs tenisā, pēc kurām deva mājienus par iespējamo atgriešanos tūrē. Tā viņai izdevās grandioza, ar trīs uzvarām pār pasaules ranga labākā divdesmitnieka tenisistēm Sinsinati turnīrā, bet rudenī triumfēja Ņujorkas Grand Slam, ceļā uz titulu sakaujot abas slavenās māsas Venusu un Serēnu Viljamsas. Klijstersa kļuva par pirmo neizsēto ASV Atklātā čempionāta uzvarētāju un pirmo māmiņu – Grand Slam čempioni – kopš 1980. gada. Beļģiete savas “otrās karjeras” laikā uzvarēja vēl divos Grand Slam turnīros, kā arī Pasaules tūres finālsacensībās, līdz 2012. gadā vēlreiz beidza karjeru. Arī šoreiz lēmumu nācās veikt biežo savainojumu dēļ. Vēlāk gan tenisiste atklāja, ka traumas nebija vienīgais karjeras pārtraukšanas iemesls. “Neguvu prieku no spēles. Lai spēlētu augstā līmenī, jāspēj pilnībā nodoties tenisa, un es to vairs nespēju,” skaidrojusi Klijstersa.

Karjeras pārtraukuma laikā atjaunotās emocijas tomēr sportisti allaž mudinājušas atgriezties kortā, ko viņa paveica arī pēc septiņu gadu pauzes. Otrās atgriešanās spēlē vēl pagājušajā sezonā Klijstersa Dubajas turnīrā piekāpās nule Austrālijas Atklātā čempionāta finālā spēlējušajai spānietei Harbīnei Mugurusai, bet tam sekoja zaudējums Monterejas turnīrā Džoannai Kontai. Tālāko sezonu izjauca pandēmija, kuras laikā Klijstersa paguva piedalīties arī ASV Atklātajā čempionātā, bet šoruden pēc teju gadu ilga pārtraukuma kortā atgriezās ar zaudējumiem Čikāgas un Indianvelsas turnīros. “Zaudējumi ir daļa no procesa. Apzionos, ka mana atgriešanās nebūs brauciens pa šoseju, tāpēc cenšos uzlabot savu sniegumu katru reizi, kad izeju kortā,” 38 gadus vecā tenisiste vēl negrasās mest raketi krūmos.


Klijstersa nebūt nav vienīgā tenisiste, kura pēc karjeras beigām centusies atgriezties profesionālajā tūrē, tomēr tikai retajai karjeru izdevies atsākt veiksmīgi. Starp veiksmīgajiem piemēriem var minēt Šveices tenisisti Martinu Hingisu, kura arī sevi lielajā sportā pieteica ļoti agrā vecumā un pēc izcilas karjeras vienspēlēs pēc atgriešanās sevi sekmīgi apliecināja dubultspēlēs. Mūsdienās pēc bērna piedzimšanas tūrē veiksmīgi atgriezās arī Krievijas tenisiste Vera Zvonarjova, kura pēc divu sezonu pārtraukuma jau atgriezusies pasaules ranga simtniekā, bet pēc Klijstersas iespaidīgās pirmās atgriešanās līdzīgam solim iedvesmojās arī viņas tautiete Žistīne Enāna. Arī viņa savā pirmajā “otrās karjeras” Grand Slam turnīrā sasniedza finālu Austrālijā, tomēr tur piedzīvoja zaudējumu. Arī Latvijas tenisā ir veiksmīgas atgriešanās stāsts. Liepājniece Anastasija Sevastova pēc daudzsološa karjeras sākuma 2013. gadā pārtrauca sportistes karjeru savainojumu dēļ. Viņa jau bija pievērsusies treneres arodam Vīnē, kad atsaucās sava kolēģa un dzīvesbiedra Ronija Šmita ierosinājumam vēl pamēģināt spēkus Pasaules tūrē. Pēc divu gadu pārtraukuma Sevastova atgriezās un trīs gadus pēc kārtas sasniedza ceturtdaļfinālu (vienreiz arī pusfinālu) ASV Atklātajā čempionātā. Liepājniece joprojām ir stabila pasaules ranga pirmā simtnieka spēlētāja un šonedēļ ar 3-6, 6-2, 6-0 uzvaru pār slovēnieti Polonu Hercogu sāka prestižo Indianvelsas turnīru.

0
Dalījušies